Korzystając z możliwości oferowanych przez polskie prawo UE, oferujemy naszym klientom redukcję kosztów importu poprzez potrącenie stawki VAT z 7% lub 22% do 0% VAT.
Poniżej znajdują się procedury odprawy celnej oraz lista dokumentów niezbędnych do pośrednictwa podatkowego:
- Importer / kupujący z UE jest zobowiązany do przekazania odpowiednich opłat celnych
- Pełnomocnictwo powinno zawierać: dane firmy i numer identyfikacyjny UE (od PL…)
- Informacje o firmie i numer identyfikacyjny zostaną sprawdzone po stronie niemieckiej
Lista wymaganych informacji do odprawy celnej:
- Pisemne zamówienie odprawy celnej dostarczone faksem lub pocztą elektroniczną
- Zamówienie musi zawierać wszystkie informacje dotyczące przesyłki / towaru.
- Ujawnienie dokumentów handlowych, rachunków, listy przewozowej, formularza A, listu przewozowego (list przewozowy) 3 dni przed wymeldowaniem
- Na rachunku należy zaznaczyć, że firma celna prowadzi mediację podatkową.
Korzyści z reprezentacji podatkowej.
Import odprawy celnej na granicy wolnej strefy portowej i bezpośrednia dostawa przesyłki do importera z UE – przedstawiciela podatkowego – daje następujące korzyści:
Obniżenie podatku VAT od importu do 0% zarówno w Niemczech, jak i w UE – poprzez procedurę rejestracji w odpowiednim urzędzie skarbowym,
Unikaj czekania na zwrot podatku VAT; Eliminacja kosztów związanych z wydaniem dokumentu T1
Szybka odprawa celna towarów w Bremerhaven dzięki jednolitemu systemowi celnemu Atlas (podporządkowany standard oprogramowania i przepływ danych w całej UE)
Unikanie odprawy celnej w kraju dostawy towarów
Skrócenie czasu przestoju i oczekiwania na towary w urzędzie celnym
Możliwość bezpośredniego usunięcia towaru po rejestracji
WAŻNE
Przedstawiciel fiskalny może funkcjonować tylko wtedy, gdy importer z UE nie ma numeru identyfikacji podatkowej (Steuernummer) w Niemczech. UE – importer, który ma przedstawiciela w Niemczech, nie może dokonywać handlu w kraju w celu odprawy towarów / musi on zostać niezwłocznie dostarczony do innego kraju UE. Po wysłaniu produkt nie może pozostać w Niemczech. Fragment SZÓSTEJ DYREKTYWY RADY z dnia 17 maja 1977 r. W sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do podatków obrotowych – Wspólny system podatku od wartości dodanej: jednolita podstawa wymiaru Artykuł 23 Zobowiązania w przywozie W odniesieniu do towarów przywożonych państwa członkowskie określa szczegółowe zasady dotyczące przygotowywania deklaracji podatkowych i płatności. W szczególności państwa członkowskie mogą postanowić, że podatek od wartości dodanej należny przy przywozie towarów przez podatników lub osoby zobowiązane do zapłaty podatków lub niektórych kategorii opodatkowania nie musi być płacony w momencie przywozu, pod warunkiem że podatek jest określony w zeznanie podatkowe, które należy złożyć zgodnie z art. 22 sec. 4. Ustawa podstawowa: Ustawa o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Od 2004r. Nr 54, poz. 535 status prawny na dzień 7 grudnia 2004 r. – Rozdział 3 „Wewnątrzwspólnotowe nabywanie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów” art. 10 i 11.
Akt wykonawczy:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. W sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (publikacja: Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970, poz. 145, poz. 1541 i nr 224, poz. 2277) Rozdział 6 Zwolnienia i szczegóły dotyczące stosowania tych zwolnień. Link do strony.
Akt wykonawczy:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. W sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (publikacja: Dz.U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970, poz. 145, poz. 1541 i nr 224, poz. 2277) Rozdział 6 Zwolnienia i szczegóły dotyczące stosowania tych zwolnień. Link do strony internetowej.